MBR diski GPT’ye nasıl çevrilir

Soru

MBR olan bir diski GPT’ ye nasıl çevirebilirim. GPT için hangi programları kullanabilirim.

Çözüldü 0
kumsal 1 ay 1 Cevap 44 gösterim 0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba

  MBR (Ana Önyükleme Kaydı) ve GPT (GUID Bölümleme Tablosu), bölümleme bilgilerini bir sürücüde depolamanın iki farklı yoludur. Bu bilgiler bölümlerin nerede başladığını ve nerede sonlandığını içerir, böylece işletim sisteminiz hangi sektörlerin her bölüme ait olduğunu ve hangi bölümün önyüklenebilir olduğunu bilir. Bu nedenle, bir sürücüde bölümler oluşturmadan önce MBR veya GPT’yi seçmeniz gerekir.

  GPT intel tarafından oluşturulmuş bir standartır. MBR tek bir bölümde 2TB fazla alan oluşturamazsınız GPT bir bölümde 2TB çok fazla alan belirleyebilirsiniz. GPT yedekleme disklerinde MBR den daha üstündür. Mac OS sistemler GPT kullanımını destekler.

  MBR diskinizi GPT’ye çevirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

  Öncelikle bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ardından özelliklere gidin.

  Bilgisayarım > Özellikler

  Bilgisayar Yönetimi penceresi açılacaktır. Bilgisayar yönetimi penceresinde sol tarafta bulunan Disk Yönetimi kısmına gidin.Daha sonra üzerinde işlem yapmak istediğiniz diski seçin ve sağ tıklayarak MBR olan diski dönüştürmek için GPT dönüştür seçeneğini seçin.

  MBR olan bir hardiskinizi GPT yapmak için bütün disk birimlerinizi silmeniz gerekmektedir. Disk bölümlerinizi silmek verilerinizin kaybolmasına neden olabilir.

  Disk bölümlerini silmek için silmek istediğiniz birimi sağ tıklayarak Birim Sil seçeneğini silebilir daha sonra diskinizi yukarda anlatılanları uygulayarak diskinizi GPT formatına çevirebilirsiniz.

  En iyi cevap

Cevap bırak